Academy Proactices

Practice will start May 5th every Wednesday night through June 23 at UW large soccer field.

  • Teams 1-4 practice 5:30 -6:15
  • Teams 6-8 practice  6:30 -7:30

UW Soccer Practice Fields

UW Soccer Practice Fields

Academy Under age 7 Teams

Team 1-White 2-Green 3-Blue 4-Orange
Coach Burt, Alyssia Young, Kami Harn, Shy Dargenio, Dan

Players

Burt, Olivia
Hamilton, Jaxden

Pero, Emersyn

Rasmussen, Drew

Rogowski, Kashton

Seitz, Ryder

Thill, Clare

Berg, Lydia

Bunton, Jude

Donnelly , Bryce

Kitchner, Adelina

Krasselt, Mason

Schultz, Tyler

Young, Kellan

Adkins, Jackson

Harn, Braysen

Hattamer, Leo

Helwig, Sydney

Lescynski, Griffin

McCune, Hazel

Morrow, Brynn M

Dargenio, Jaron

Hatala, Jayce

Morton, Alexis

Platz, Allison

Studt, Jackson

Whitrock, Collin

Young, Felix

 

Academy Schedule

Games will be played at Griese Park, McKiernan field 

 

Week 1
May 16th

Week 2
May 23rd
Week 3
June 6th
Week 4
June 13th
Week 5
June 20th
Week 6
June 27th
5:00 1 v2 2v3 1v3 3v4 1v4 2v4
5:00 5v6 6v7 5v7 7v8 5v8 6v8
           
6:00 3v4 1v4 2v4 1v2 2v3 1v3
6:05 7v8 5v8 6v8 6v5 6v7 5v7

Academy age 7-9 Teams

Team 5-Purple 6-Yellow 7-Red 8-Grey
Coach Burns, Steve Wenzel, Jamie Delaney, Chad
Glodowski, Justin
Egle, Steven
Players

Arthur, Jayden

Blume, Bristol

Bohman, Felix

Bremer, Jonah

Burns, Henry

Curtin, Taylor

Dahl, Marshall

Hattamer, Amelia

Leonard-Smith, Cayden

Seubert, Greyson

Steinbach, Cameron

Studt, Benjamin

 

Adamski, Charlotte

Cable, Lyndee

Chamberlain, Bailey

Helwig, Evrett

Holz, Owen

Knoff, Cashton

Platz, Trenton

Wenzel, Zayden

Wolf, Parker

Zupanc, Ember

Zupanc, Exton

Delaney, Gillian

Donnelly , Savannah

Forst, Rya

Freund, Max

Glodowski, Jaidyn

Hatala, Nolan

Kitchner, Joey

Kurtz, Evan

Plummer, Callen

Rybicki , Greyson

Yeboah, Kofi

Bulgrin, Connor

Edwards, Elliott

Egle, Zeke

Ely, Jayden

Feit, Aubree

Gudmunsen , Olivia

Jacobson, Jasper

Morrow, Conor

Thill, James

Thill, Stephen

Virnig, Landon